Depresja poporodowa i prenatalna

Depresja poporodowa i prenatalna

Ciąża i poród mogą wywołać u niektórych matek trudne i kłopotliwe uczucia. Niekiedy sam połóg lub czas ciąży niosą ze sobą stresujące okoliczności, które mocno wpływają na wczesne macierzyństwo (trudne hospitalizacje, choroby podczas ciąży, ciąża zagrożona). W czasie ciąży i po porodzie zachodzą zmiany fizyczne i emocjonalne. Kobiety mogą czuć się smutne, zmęczone. Matki mogą cierpieć z powodu napadów głodu lub utraty apetytu. Mogą stawać się niespokojne i mogą czuć małe przywiązanie do dziecka. Czasem może być nawet tak, że urodzone dziecko budzi trudne uczucia i matka dziecka nie wie jak odzyskać miłość do niego. Bywa i tak, że brak miłości do dziecka wpływa na wspólną relację tak silnie, że macierzyństwo staje się zapętlającymi się kłopotami – matka czuje w sobie pustkę, a dziecko domaga się miłości płaczem, brakiem snu, pogorszonym funkcjonowaniem. Dziecko wtedy staje się bardziej widoczne i słyszalne, a matka w głębi siebie chciałaby, aby stało się cichsze, dające jej więcej spokoju, a nawet, żeby stało się niewidoczne.

Opieka nad dzieckiem i ciąża mogą często stawać się nieświadomą podróżą w głąb własnych doświadczeń z dzieciństwa – szczególnie tych zapomnianych. Doświadczenie macierzyństwa wznieca te wspomnienia, przeżycia jak kurz i unoszą się one zasnuwając często realność i teraźniejszość matki.

Psychoterapia może pomóc matkom zagłębić się w ich uczucia i rozwinąć silniejsze poczucie siebie. Może pomóc uświadomić sobie jak ich własne doświadczenia bycia córką swojej matki silnie mogły wpłynąć na ich przeżycia względem dziecka. Psychoterapia jest procesem, w którym nie ocenia się i nie krytykuje trudnych doświadczeń macierzyństwa, lecz w bezpiecznej atmosferze są one rozumiane i leczone. Często omawianie własnych uczuć z psychoterapeutką zapewnia wgląd i poprawę kontaktu ze sobą i dzieckiem.

Depresja prenatalna/poporodowa może przydarzyć się każdej kobiecie i żadna z kobiet przeżywająca ten stan nie jest złą matką. W rzeczywistości szukanie pomocy w tym zakresie jest oznaką siły i zawalczeniem o swoje dobo i dobro rodziny.

Oferta

Umów się na wizytę już dziś!