Niskie poczucie własnej wartości Warszawa

Niskie poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości można pomylić z pewnością siebie. Jednak niektórzy ludzie, na przykład aktorzy lub osoby publiczne, mogą mieć pewność siebie, ale jednocześnie niskie poczucie własnej wartości. Szacunek do siebie może wyrażać się w postrzeganiu siebie jako godnego i wartościowego. Osobom, które cierpią z powodu niskiej samooceny, trudno jest poczuć, że lubią siebie, że zasługują na szczęście lub że są dobrymi ludźmi.

Większość ludzi doświadcza niskiego poczucia własnej wartości w pewnym momencie swojego życia, na przykład w przypadku utraty pracy (doświadczenie bezrobocia bardzo wpływa na przeżywanie siebie), rozstania z partnerem (odrzucenie ze strony partnera może być niszczące dla samooceny). Czasami jednak ten stan może być trwały i zakorzeniony już w dzieciństwie. Typowe objawy niskiej samooceny obejmują:

  • ciągłe zmęczenie
  • brak motywacji
  • znudzenie życiem
  • poczucie, że nie ma na co w życiu czekać
  • pragnienie, aby życie było lepsze
  • negatywne myślenie o swoich umiejętnościach i możliwych życiowych szansach
  • uczucie porażki
  • poczucie beznadziei i przygnębienia
  • wstyd

Zatrzymam się na chwilę na jakże istotnym uczuciu przy niskim poczuciu własnej wartości – na wstydzie. To doświadczenie często wiąże się z poczuciem, że utraciło się godność. Czasem nawet może to prowadzić do głębokiego odczuwania stałego upokorzenia i zażenowania sobą. Ta niechęć do siebie przypomina stałą walkę z samym sobą. Czasem może przybrać formę autoagresji – ,,jestem sobą zażenowany, więc muszę siebie zniszczyć”. Wstyd może czasem łączyć się z pogardą wobec samego siebie. Jeśli w dzieciństwie pacjent miał rodzica, który upokarzał, zawstydzał, stosował przemoc, uwewnętrzni taki właśnie wzorzec myślenia o sobie samym – jako o problemie, jak o kimś kto nie jest godzien miłości i troski.

Podczas psychoterapii bardzo ważne jest to, aby zbadać jak ewoluowała ta negatywna wiara w siebie – czy wydarzyło się to za sprawą jakiejś sytuacji, czy trwa to od lat i wynika z wczesnych doświadczeń. Pacjent podczas psychoterapii dostrzega także wzorce myślenia o sobie, aby mógł rozwinąć silniejsze wewnętrzne poczucie, że jest wartościowy, że posiada godność, że wierzy w siebie. Ta wiara w siebie może przynieść możliwość życia w bardziej satysfakcjonujący sposób.

Oferta

Umów się na wizytę już dziś!