Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa

Zaburzenia lękowe

Stres

Czasem możesz czuć niepokój, że nie wytrzymasz nagromadzenia różnych spraw w pracy, domu, w kontakcie z dziećmi. Bywa, że ten stan przeciążenia prowadzi Ciebie do smutku i braku satysfakcji z życia. To tak jakbyś dźwigał ciężki kamień pod górę, a jej szczyt nie był widoczny. Taki chroniczny stan może odebrać radość z życia i spowodować uczucie związane z tym, że nie warto wstawać rano z łóżka. Te doświadczenia mogą prowadzić do stanu depresyjnego – przemęczenia, uczucia beznadziei, ugrzęźnięcia, braku opcji na wydostanie się. Wtedy zaczyna się tunelowe myślenie – zawęża się możliwość patrzenia na swój świat, widzi się jedynie swoje sprawy w czarnych barwach.

Często dzieje się tak, że stres silnie łączy się z chorobami psychosomatycznymi – chorobami w ciele (szczególnie autoimmunologicznymi, autoagresywnymi), które zaczynają się od doświadczania trudnych emocji (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, nerwica serca, żołądka, zespół jelita drażliwego, Hashimoto, zapalenia pęcherza na tle emocjonalnym, migreny). Uczucia, które nie są do pomieszczenia w psychice przechodzą na ciało i wyrażają się w bólu fizycznym. Czasem łatwiej zareagować na ból fizyczny niż mieć świadomość bólu psychicznego, który może budzić wiele bezradności i lęku.

Gdy odczuwamy stres zazwyczaj postrzegamy naszą sytuację życiową jako zagrażającą. Ta ocena sytuacji jest zazwyczaj wtedy połączona z naszymi możliwościami pomieszczania stresorów (większa/mniejsza wytrzymałość psychiczna). Czasem nasz temperament powoduje, że łatwiej radzimy sobie z tym, co może być przeciążające. Wtedy mamy naturalne możliwości psychiczne, aby radzić sobie z trudnymi sytuacjami np. przez zdolność do brania na siebie tyle, ile jesteśmy w stanie udźwignąć. Niestety czasem z różnych względów te możliwości emocjonalne są mniejsze. Wtedy pojawia się stres i lęk. Jeśli jest to znane Tobie doświadczenie, to dobrze myśleć o nim jako o ważnej informacji, że jest być może za wiele spraw na zewnątrz, których trudno jest Tobie pomieścić w życiu. Być może Twoje życie psychiczne zostało całkowicie zapełnione różnymi sprawami i nie ma w nim, miejsca na Ciebie. Trwanie w trudnej i stresującej sytuacji życiowej może doprowadzić do uszczuplenia zasobów psychicznych i naturalnej odporności organizmu.

Lęk i fobia

Fobia to stan w którym osoba może być przerażona przedmiotem lub sytuacją, w wyniku czego unika kontaktu z tą właśnie sytuacją lub przedmiotem. Niektóre fobie można nazwać ,,prostymi fobiami”, ponieważ związane są z konkretnym przedmiotem lub sytuacją np. strach przed kontaktem z pająkiem (arachnofobia), strach przed wysokościami (akrofobia), strach przed lataniem. Unikanie budzącego lęk obiektu może wzmacniać fobię, a także nieść negatywny wpływ na życie tej osoby. ,,Fobie proste” mogą przybierać bardziej złożone i dotkliwe formy. Często dzieje się tak, że w proces unikania lęku rozrasta się na całe życie osoby ogarniętej fobią – zaczyna się od unikania sytuacji stresowej, ale okazuje się, że tych stresujących sytuacji może być coraz więcej i od lęku przed wystąpieniami publicznymi może okazać się, że dojdzie lęk przed mówieniem przy większych grupach np. znajomych czy rodziny aż dochodzi do powiększającej się izolacji tej osoby, bo nie jest ona w stanie ani występować przed dużą grupą ludzi w pracy ani przed grupą rodzinną czy znajomych. Na przykład agorafobia -lęk przed przestrzenią w ciężkich przypadkach może okazać się nie tylko obawą przed dużymi przestrzeniami, ale może doprowadzić do tego, że dana osoba uzna za niepokojące lub nawet przerażające rozważenie opuszczenia własnego domu. Wtedy właśnie miejsca publiczne lub nieznane mogą wzbudzać w tej osobie ataki paniki, uczucie utraty kontroli, poczucie, że nie ma dokąd uciec.

Niektóre fobie mogą poważnie ograniczać życie danej osoby. Podczas psychoterapii psychoterapeuta stara się pomóc pacjentowi w zrozumieniu jego stanu i przyjrzeniu się jego procesom myślowym i wzorcom, które przyczyniają się do strachu i paniki. Badając emocjonalne problemy związane z rozwojem fobii i rozumiejąc powód, w jaki sposób i dlaczego fobia rozwinęła się, osoba będzie czuła się na siłach poradzić sobie z fobią.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

OCD (inaczej: nerwica natręctw) jest zaburzeniem lękowym charakteryzującym sę natrętnymi myślami i powtarzającymi się zachowaniami. Często zaczyna się w czasie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości. OCD może wywoływać uczucie intensywnego niepokoju, strachu, paniki, które zmuszają osobę cierpiącą do wykonywania pewnych rytuałów i czynności kompulsywnych, próbując złagodzić lęk. Objawy OCD mogą obejmować:

  • kompulsywne mycie lub czyszczenie, wielokrotne sprawdzanie lub niechęć do określonych liczb
  • obsesyjne, powtarzalne myśli wpływające na jakość życia

W ciężkich przypadkach OCD może wpłynąć na izolację społeczną osoby mającej kłopot z tym zaburzeniem. OCD silnie wpływa na funkcjonowanie – relacje z ludźmi mogą pogarszać się, obsesje i kompulsje mogą wpływać na pracę.

Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia lęku. Badając korzenie lęku i rzucając światło na rozumienie procesów myślowych można pomóc pacjentowi pogodzić się z własnym doświadczeniem i złagodzić trudne objawy.

Ataki paniki

Ataki paniki są przejawem skrajnego niepokoju. Lęk jest częstą i naturalną reakcją, gdy czujesz się przestraszony lub zagrożony. Wtedy to odczucie chroni przed zagrożeniem. Czasem jednak lęk może okazać się uczuciem, które izoluje od świata. Ataki paniki mogą wycofywać z życia, są doświadczeniem bardzo niepokojącym. Typowymi objawami ataku paniki są:

  • szybkie bicie serca
  • kołatanie serca
  • duszności
  • zawroty głowy
  • uczucie wyobcowania, nierealności
  • mrowienie na twarzy, w kończynach, ciele
  • lęk przed utratą kontroli

Psychoterapia ataków paniki wiąże się z lepszym zrozumieniem sensu kryjącego się za nimi i nauką kontroli nad nimi. Ważne jest w psychoterapii, aby tunelowe myślenie związane z obsesyjnym myśleniem o lęku i potencjalnym ataku paniki przenieść na rozumienie całego otaczającego kontekstu. Zatem drogą do leczenie ataków jest wyjście poza mały fragment rzeczywistości i próba zrozumienia całego życia pacjenta – jego relacji z ludźmi, obecnej sytuacji, wydarzeń z przeszłości.

Oferta skierowana jest do osób z poniższych lokalizacji:

Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa
Leczenie zaburzeń lękowych Komorów
Leczenie zaburzeń lękowych Piastów
Leczenie zaburzeń lękowych Pruszków
Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa Bemowo
Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa ochota
Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa Okęcie
Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa Skorosze
Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa Ursus
Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa Włochy
Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa Wola

Oferta

Umów się na wizytę już dziś!